I sex månader så har inbördeskrig utkämpats på Tanoa. Tanoas diktatoriska regim slåss mot en hänsynslös marxistisk rebellgrupp.
Förlusterna på båda sidor har varit stora och civilbefolkningen har som vanligt lidit mest av krigsförbrytelser från båda sidor.
Fast nu finns en gnista av hopp. Sverige har på FN uppdrag skickat en medlare som har lyckats få parterna att gå med på ett eldupphör och fredsförhandlingar. Problemet är att på båda sidor i konflikten, finns det fraktioner som vill fortsätta kriga. Enligt MUST så finns det flera långt gångna planer på att mörda medlaren för att sätta fredsprocessen ur spel. Försvarsmakten har därför skickat en grupp med SOG operatörer för att skydda medlaren under de kommande fredsförhandlingarna.
@ace3 @ace3_compat_rhs_afrf3 @ace3_compat_rhs_usf3 @ares @cba_a3 @mrt_accfncs @rhs_afrf3 @rhs_gref @rhs_usf3 @sfp @task_force_radio |
![]() Läs vår Arma3Sync guide, https://docs.anrop.se/arma3/getstarted/arma3sync/ Lägg till följande URL som autoconfig, |
|
|
|
Operatör
Mpenga
|
|
Skjukvårdare
|
Operationen har redan varit |
|
|
Operatör
LoneWalker
|